Cestovatelské tipy

Počasí ve Vietnamu

Do Vietnamu můžete vycestovat po celý rok, ale v každé části země bude jinak a proto je třeba předem počítat i s případným deštěm a teplotními výkyvy. Poslední roky je počasí ve Vietnamu jiné než tomu bývalo v minulosti. Takže i nám místním se může stát, že nedokážeme počasí odhadnout ani na nadcházející den. Pokusím se zde sepsat, jaké je počasí ve Vietnamu po celý rok, na základě mých zkušeností.

SEVERNÍ VIETNAM

Tato část území spadá do subtropického podnebného pásma a teoreticky bychom severní část země mohli rozdělit na 4 roční období. A proč? Protože, podobně jako v České republice, počasí v měsících prosinec a leden může být velmi chladné doprovázené mrholením a oparem (v horách jdou noční teploty k 0°C). Nejteplejšími měsíci jsou měsíce červen a červenec s teplotami okolo 35 – 40°C (pocitově klidně 45-50°C). Naopak srpen je typický silnými srážkami, které můžou vést k lokálním povodním a sesuvům půdy (zejména v horských oblastech). Pokud plánujete cestovat pouze v rámci severního Vietnamu, tak za mě osobně jsou nejlepší období duben – květen a září – říjen. V tuto dobu totiž uvidíte severní Vietnam nejkrásnější s barevnými rýžovými políčky nebo zátoku Ha Long bez oparu a mrholení.

Trang An
Ninh Binh – Trang An
Sapa na jaře, počasí ve Vietnamu
Sapa v březnu

CENTRÁLNÍ VIETNAM

Střední Vietnam má dvě období, období sucha a období deště. Pobřeží je chráněno pohořím Truong Son, takže monzunové deště, které přicházejí z jihozápadu, se nedostanou až na pobřeží. Období od března do srpna je centrální Vietnam horký (teploty okolo 30°C) s minimem srážek, ideální pro pobyt u moře. Naopak je tomu, když přichází severovýchodní monzun, tj. v období od září do ledna, kdy může být centrální Vietnam značně deštivý a může být zasažen tajfunem a silnými bouřemi přicházejícími z Pacifiku. V tomto období je moře nekoupatelné – kalné se silnými vlnami a hlavně nebezpečnými proudy.

Lang Co v lednu. počasí ve Vietnamu
Lang Co v lednu
Hue v prosinci, počasí ve Vietnamu
Hue – hrobka císaře Minh Mang

JIŽNÍ VIETNAM

Dalo by se říct, že monzuny jsou zde opačně oproti centrálnímu Vietnamu. Celoročně je na jihu teplo, průměrné teploty mezi 25 – 35°C. Období od dubna do září je typické silným deštěm, přičemž červen a červenec jsou obzvláště deštivé. Měsíce listopad až květen jsou obdobím sucha a vysokých teplot, právě toto je ideální období pro návštěvu oblíbeného ostrova Phu Quoc.

Cai Rang trh v lednu
Plovoucí trh Cai Rang
Ben Tre v Březnu
Vodní kanál v Ben Tre

Proto byste měli Vaši cestu naplánovat hlavně také podle toho, co chcete vidět nebo zažít. Chcete vidět zlatá terasovitá rýžová pole? Určitě je neuvidíte v hojně doporučovaných měsících listopad, prosinec a leden. Chcete se vykoupat u moře v Hoi An, Da Nang nebo Nha Trang? Stejně, ani toto období není ideální.

Pokud stále váháte a nevíte si rady s Vaší cestou, napište mi. Ráda Vám poradím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *