Cestovatelské tipy

Doprava ve Vietnamu

Cestovat po Vietnamu na vlastní pěst není příliš složité a možností přepravy je hned několik. Doprava ve Vietnamu je celkem bezpečná, ale pro mnohé cestovatele může být malým kulturním šokem.

Doprava ve Vietnamu – organizovaný chaos

Ačkoliv ve Vietnamu platí dopravní předpisy podobně jako u nás, hned první dny uvidíte, že na jejich dodržování není příliš brán zřetel. Motorkáře můžete potkat na chodníku, v protisměru a klidně i v zákazu vjezdu. Přednost v jízdě se tady snad ani nepraktikuje. Doprava ve Vietnamu by se dala označit jako tok řeky, kterou proplouváte a vyhýbáte se překážkám. Obecně ve velkých městech vážnou dopravní nehodu málokdy uvidíte, všichni jedou relativně pomalu. Pokud ji uvidíte, bude to spíš ťuknutí. Jinak je tomu mimo město, kde se dopravní předpisy dodržují méně. Doprava ve Vietnamu může být nebezpečná na dálnici. Případy, že řidiči kamionů jsou posilněni drogou, jsou známé a právě setkání s někým takovým může mít fatální dopady.

Cestování po Vietnamu letadlem

Doprava letadlem je jednoznačně nejrychlejší, nejpohodlnější a nejbezpečnější způsob přepravy po Vietnamu. Ve Vietnamu jsou 4 hlavní aerolinky – Vietnam Airlines, Bamboo Airways, Vietjet a Jetstar. Doporučuji nakupovat vnitrostátní letenky přímo na oficiálních stránkách aerolinek nebo na letišti u jejich pobočky. Ceny letenek jsou velmi přívětivé a bez odbaveného zavazadla se vejdete i do 1 milionu VND (tj. do 1000 Kč). Vietnam Airlines a Bamboo Airways má již v ceně odbavené zavazadlo o váze 20 kg.

Cestování po Vietnamu vlakem

Vietnamské vlaky, které jedou v průměru asi 40 km za hodinu, jsou nevšedním a uvolňujícím způsobem, jak se vydat na cestu po zemi. Hlavní město Hanoj a Ho Chi Minhovo město na jihu jsou propojeny jedinou železniční sítí o délce 1726 km, na které jezdí tzv. Reunification Express. Na trase Hanoi – Lao Cai jsou součástí státního vlaku mimo jiné i turistické vagony. Kupé jsou vybaveny nealko nápoji a lehkých občerstvením zdarma a vyšším komfortem než u státních vagónů (samozřejmě cena jízdenky je vyšší než u státního vlaku). Železniční trať prochází postupně rekonstrukcemi, protože většina stávajících kolejí sahá až do koloniální doby a komfort a kvalita státních vagonů roste.

Cestování vlakem je ve Vietnamu bezpečné a vcelku na čas. Součástí vlaku je také jídelní vůz a po celou dobu cesty projíždí personál s vozíkem, nabízející lehké občerstvení a nápoje. A stejně jako u nás, čím déle jedete, tím spíš je čistota toalet v horším stavu. Ve vlaku není připojení wi-fi a v kupé je k dispozici zásuvka a USB konektory.

Jízdenky si můžete koupit přes místní cestovní agenturu nebo přímo u okýnka na nádraží (ideálně pár dnů předem). Na oficiálních stránkách Vietnamské železnice neuspějete, protože k platbě je možné použít pouze vietnamskou platební kartou. Nicméně se můžete podívat na možné spoje a jejich dostupnost. Alternativou může být například nákup na stránce Baolau, který slouží jako vyhledávač spojů a uvádí oficiální ceny.

Můžete si vybrat ze 4 druhů jízdenek:

  • tvrdé sedadlo (hard seat, vagon s větráky)
  • měkké sedadlo (soft seat, vagon s klimatizací)
  • tvrdé lůžko (hard sleeper, nižší matrace a 6 lůžek v kupé)
  • měkké lůžko (soft sleeper, pohodlná matrace, 4 lůžka v kupé)

Měkké sedadlo je ideální pro krátké cesty jako například Hanoi – Ninh Binh nebo Saigon – Vung Tau. Pokud byste chtěli celé kupé s lůžky pro sebe, musíte si koupit místenky na všechna lůžka v kupé.

Ceny za místenky začínají cca od 75 Kč za měkké sedadlo a cca od 350 Kč za měkké lůžko, cena se odvíjí podle trasy a podle času odjezdu. Samozřejmě o svátcích (zejména Tet a školní prázdniny) jsou ceny vyšší a jízdenky bývají ihned vyprodané.

Turistické vlaky do Sapy (Lao Cai)

Jedna z nejvíce oblíbených tras je právě z hlavního města Hanoj do hraničního města Lao Cai, které se nachází 35 km od horského města Sapa, 65 km od města Bac Ha nebo 200 km od města Ha Giang. Z Hanoje vyjíždějí dva vlaky – SP1 ve 21:35 a SP3 ve 22:00. Kromě zmíněných státních vagonů jsou součástí vlaku také turistické vagony (Victoria Express, Sapaly Express, Fanxipan Express, vlak Violette, Oriental Express a další) se 4 nebo 2 – lůžkovými kupé. Zpravidla je zdarma v ceně lehké občerstvení, nápoje a ovoce. Některé společnosti nabízejí také zdarma transfer z hotelu ve Staré čtvrti na nádraží.

Pozor si však musíte dát na skutečnost, že jízdenky si ve většině případů musíte vyzvednout předem na nádraží. Nestačí mít pouze online jízdenku. Proto je potřeba na nádraží dorazit minimálně 1 hodinu předem. Před nádražím v Lao Cai je možné si po příjezdu chytnout shuttle bus, taxi nebo si si počkat na místní autobus.

Cestování po Vietnamu autobusem

Přeprava autobusem patří k nejlevnějšímu způsobu cestování ve Vietnamu. Existuje několik společností a hlavně kategorií. Můžete vyrazit obyčejným meziměstským autobusem, sleeping busem, turistickým autobusem nebo tzv. limuzínou.

Ve Vietnamu funguje široká síť autobusových spojů, ale vyznat se v ní bez znalosti vietnamštiny není vždy lehké. Například u místního autobusu se může stát to, že místo Lạng Sơn ve stejnojmenné provincii u severních hranic dojedete do Lãng Sơn u města Bac Giang, které je vedle Hanoje. Meziměstské autobusy a sleeping busy můžou během cesty dělat několik zastávek k nabrání dalších cestujících. Počítejte také s tím, že tyto autobusy nemusí dodržet přesné časy příjezdů a odjezdů. Proto buďte na nádraží či zastávce včas.

Cestování sleeping busem je velmi levný způsob dopravy ve Vietnamu, může být ale nebezpečný a během cesty možná nervozitou ucítíte knedlík v krku z hazardu, který řidič předvádí. Sleeping busy patří společně s kamiony do skupiny těch, kteří způsobují dopravní nehody nejvíce. Řidič jezdí pořád, nejsou žádné povinné pauzy, nedodržují dopravní předpisy a dopravní policie má přimhouřené oka obálkami. Proto pro Vás nebude ani překvapením, když v cíli budete o dvě hodiny dříve než Vám bylo řečeno. Ke spolehlivým společnostem patří Hanh Cafe, Futa Bus a Sinh Tourist Bus. Lůžka ve sleeping busu jsou pro Asiaty, takže pokud jste hodně vysocí nebo urostlejší postavy, počítejte se zhoršeným komfortem během Vaší cesty. Tyto autobusy jsou využívány k přesunu hlavně přes noc.

Turistické autobusy a limuzíny jsou naopak skvělou volbou a cenový rozdíl je minimální, tedy úměrný kvalitě a bezpečí. Tyto spoje fungují po celém Vietnamu a často jsou používané na turisty oblíbených spojích. Výhoda je, že se spíš domluvíte anglicky, sedadla jsou široká, pohodlná, místo na nohy, včetně wi-fi připojení a pitné vody. Jedná se o 7-i či 10-i místní transit nebo 16-i místní minibus.

Cestování po Vietnamu na motorce

Říká se, že Vietnam ze sedla motorky je nejkrásnější a je to pravda. Jste svými pány a můžete zastavit kde chcete a dostat se tam, kam s autem ne. I přesto ale motorku nedoporučuji všem. Zejména pokud jste na ní nikdy neseděli a Vaším prvním plánem je například vyjet z Hanoje do hor, kde může být horší stav silnic. Viděla jsem fotky takových, kteří neměli úplně štěstí. Motorku ve Vietnamu si můžete půjčit nebo koupit, ale vždy si ji předem vyzkoušejte a zkontrolujte (brzdy, světla apod.).

V případě půjčení bude vyžadován depozit, zpravidla v podobě cestovního pasu (ideálně ponechte jeho kopii nebo mějte s sebou dva cestovní pasy, kdy druhý máte pro podobné případy) nebo konkrétní částky (od 100 USD, odvíjí se od typu motorky a délky půjčení). Požádejte také o kopii modré karty, která se Vám bude hodit pokud Vás zastaví policie. V současné době je také možné si půjčit motorku v Hanoji/Ho Chi Minhově městě a vrátit ji v jiném.

TIP: Motorku si také můžete půjčit ve městě, kam dojedete autobusem nebo vlakem. Tím ušetříte čas a zkrátíte velké vzdálenosti po hlavních silnicích. Po příjezdu i ve Vašem hotelu nebo hostelu zpravidla nabízejí službu půjčení motorky.

Kde koupit motorku ve Vietnamu?

Koupě motorky se podle mě vyplatí pokud plánujete delší cestování. Upřímně, dát Vietnam na motorce ve stylu od severu k jihu za 14 dnů, je nesmysl. Budete pořád na motorce, ze začátku to dlouhé sezení nebude ani příjemné a neužijete si Vietnam plnými doušky tak, jak byste mohli. Motorku si můžete koupit v ověřené prodejně nebo online od jiného cestovatele. Vždy si motorku vyzkoušejte a pamatujte, že musíte mít k motorce modrou kartu. V půjčovnách v turistickém centru často najdete ke koupi a půjčení zejména čínské kopie jako Honda Win (cool, ale často poruchová a oprava kupodivu ne příliš levná) a Yamaha Wave (levná a nízké náklady na případnou opravu). Proto vybírejte na základě doporučení a recenzí.

  • TIGIT MOTORBIKES – široká nabídka motorek, včetně servisu a příslušenství k půjčení i ke koupi. Motorku je možné vrátit v jiném městě, než kde jste si ji půjčili.
  • AZ MOTORBIKES – prodej, nákup, půjčení a servis motorek, firma sídlící v Hanoji. Nabízejí servis motorky během Vaší cesty v rámci celého Vietnamu.
  • VIETNAM MOTORCYCLE FOR SALE – facebooková skupina, kde si můžete koupit či půjčit motorku.
  • EXPATS.COM – stránky expatů pro expaty. Zde si také můžete koupit motorku.

Než vycestujete do Vietnamu, dojděte si na příslušný úřad s rozšířenou působností vyřídit mezinárodní řidičák (uznávané jsou oba typy – ženevské i vídeňské Úmluvy), který po Vás může být vyžadován. Policisté si také můžou vyžádat Váš národní řidičský průkaz, proto i ten mějte u sebe. Vždy mějte helmu a hlídejte si okolí, jezděte opatrně a pozorně.

TIP: Vždy mějte nachystanou peněženku s malým obnosem (100 000 – 200 000 VND) a větší obnos mějte stranou. V případě, že Vás policie zastaví a bude chtít peníze, ukážete ji se slovy, že víc nemáte a policie Vás nechá jet lehčí o tu malou částku.

Cestování po Vietnamu taxi

Jízda taxi autem je velmi levná záležitost, pokud víte do jakého konkrétního taxíku si sednout. Protože stejně jako všude ve světě, i tady existuje přetáčení taxametrů a jiné pasti na cizince. Nejspolehlivějšími taxi společnostmi jsou Mai Linh Taxi Group, ABC Taxi, Taxi Group a Vinasun. Pokud potřebujete odvoz z hotelu, neváhejte poprosit recepční o zavolání taxi. Jste -li někde venku a chcete se dostat zpět do hotelu, hledejte auta zmíněných společností. Během cesty si hlídejte taxametr, aby skokově nerostla cena a v případě, že se Vám cena i tak nezdá, můžete říct hotelovému personálu o kontrolu. Cena za kilometr je průměrně okolo 13 000 VND. Příklad cena 350 000 – 400 000 VND (330 – 400 Kč) za taxi na základě taxametru z letiště v Hanoji do Staré čtvrti

Ve Vietnamu je velmi oblíbená aplikace Grab, díky které se můžete bezpečně přemisťovat po městě. Předem jste informováni o ceně, trase, řidiči včetně SPZ auta. Platba je možná hotově nebo kartou (po zadání do aplikace). Mimo jiné si přes ní můžete objednat i jídlo. Zde ke stažení do telefonu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *