Cestovatelské tipy

Víza do Vietnamu

Pro vstup do země musíte mít předem zajištěné víza do Vietnamu. Pokud byste vízum či tzv. schvalovací dopis neměli předem zajištěné, tak Vás k plánovanému letu ani neodbaví.

VYDÁVÁNÍ VÍZ DO VIETNAMU JE OD BŘEZNA 2020 POZASTAVENO NA NEURČITO.

Jak si vyřídit vízum do Vietnamu?

Zajistit si víza do Vietnamu není složité a ani finančně náročné. Zde jsou sepsány tři možnosti, jak a kde si vízum vyřídit.

VIETNAMSKÁ AMBASÁDA

První možností, a zároveň tou nejdražší, je získání víz do Vietnamu na vietnamské ambasádě na adrese Plzeňská 214/2578, 150 00 na Praze 5. Ceny jsou pohyblivé a vyřízení trvá několik dní. Na ambasádu se musíte dostavit osobně s cestovním pasem platným minimálně 6 měsíců po příletu zpět do České republiky, pasovou fotografií a předem vyplněným formulářem. Velkou výhodou je to, že na mezinárodním letišti ve Vietnamu můžete po příletu přejít přímo k pasové kontrole a nemusíte se zdržovat vízovým procesem.

E-VISA

E-visa jsou vhodná pouze v případě, že si chcete zajistit vízum do Vietnamu o délce platnosti 30 dní a tzv. jednovstupné (single entry, neplánujete opakovaně překročit hranice). Pokud plánujete jet do Vietnamu na méně než měsíc a neplánujete během cesty navštívit například slavný Angkor Wat v Kambodži a pak se vrátit zpět do Vietnamu, pak jsou e-visa nejlepší možností. Cena e-visa je 25 USD, vyplnit se vše musí v angličtině a to pouze na vládou vytvořených stránkách. Proces trvá zhruba 3-5 pracovních dní. Může se stát, že evisa nedorazí nebo, že jste špatně vyplnili údaje, v tom případě je platba nevratná a musíte si o evisa zažádat znova. Po příletu s vytištěným e-visem můžete přímo k pasové kontrole. Zde je seznam hraničních přechodů, které akceptují evisa pro vstup a opuštění Vietnamu.

SCHVALOVACÍ DOPIS

Poslední variantou jak si zajistit víza do Vietnamu je formou tzv. schvalovacího dopisu (Approval letter, někdy označovaný jako Zvací dopis). V tomto případě můžete zažádat o víza do Vietnamu platné 1 měsíc či 3 měsíce, jednovstupové či vícevstupové (single entry nebo multi entry). Takto se dají vyřídit i business víza do Vietnamu. Vyřízení dopisu trvá cca 2-3 dny. Stále tato varianta vyřízení víza do Vietnamu patří mezi nejběžnější.

Po příletu na mezinárodní letiště ve Vietnamu (Hanoj, Ho Chi Minhovo město a Da Nang) předložíte imigračnímu úředníkovi zvací dopis, pasovou fotografii, vyplněný vstupní formulář a poplatek dle typu víza (jednovstupové 25 USD, vícevstupové 50 USD). Během několika minut budete vyvoláni k vyzvednutí pasu s uděleným vízem a budete moci pokračovat k pasové kontrole.

  Jednovstupové 1 měsíc185 Kč / osoba
  Vícevstupové 1 měsíc275 Kč / osoba
  Jednovstupové 3 měsíce460 Kč / osoba
  Vícevstupové 3 měsíce645 Kč / osoba

Vízovou výjimku má pouze ostrov Phu Quoc, na který můžete přiletět bez víz. Po příletu do Hanoje, Ho Chi Minhova města či Da Nangu, budete odvedeni letištním pracovníkem do vnitrostáního terminálu k odbavení na vnitrostátní let na ostrov Phu Quoc.

A co bude potřeba k vyřízení schvalovacího dopisu na víza do Vietnamu?

  • jméno, příjmení
  • datum narození
  • číslo pasu (platný 6 měsíců po příletu zpět do České republiky)
  • mezinárodní letiště příletu
  • datum plánovaného vstupu do země
URGENTNÍ VÍZA DO VIETNAMU

Již několikrát se mi stalo, že jsem vyřizovala urgentní schvalovací dopis s lidmi, kteří se zasekli přímo na letišti. Vyřídili si schvalovací dopis někde online, nevšimli si chyby (ale letištní personál ano) a pak rychle hledali pomoc, co s tím. Hlavní je, že tato situace se dá zachránit, ale potřebuji na to minimálně 60 min před zavřením boardingu a samozřejmě také záleží na místním čase (ve tři v noci vietnamského času toho moc nevyřídím). Není to levné, ale pořád je to mnohem levnější než případná změna letenky nebo její propadnutí.

V případě zájmu o pomoc s vyřízením víza do Vietnamu můžete kontaktovat buď přímo mě zde nebo místní licencovanou cestovní agenturu (pouze v angličtině), která mi s veškerými službami na místě dlouhodobě pomáhá.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *